Z powodów zdrowotnych serwis zamknięty do dnia 30.11.2021r.
Due to health reasons, the service is closed until 30.11.2021

Zestawienie złącz USB - zastosowanie i rodzaje

Napisane Mar 23, 2020 przez Administrator

Rodzaje złącz USB

USB typu A

Rodzaj złącza który jest najczęstszym typem złącza stosowanym w przewodach do ładowania telefonów, do łączenia telefonu z komputerem. Ten typ złącza zwany jest po prostu jako USB.
Istnieją różne prędkości transmisji USB najczęstszą w dzisiejszych czasach jest wersja 3.0

USB typu B

Ten rodzaj złącza ma główne zastosowanie w połączeniach z komputerem drukarki i skanera. Wersja 3.0 przewodu tak jak w przypadku kabla typu A ma niebieskie elementy wewnętrzne.

Do rodzaju USB typu B należą wersje mini oraz micro - mniejsze wersje złącz powstały do komunikacji z telefonami i tabletami.
Najczęstszym stosowanym do tej pory złączem był port USB micro B.

USB typu C

Aktualnie najbardziej popularny wśród producentów telefonów rodzaj złącza eliminujący problem wywołany z koniecznością odpowiedniego wkładania do urządzenia. Krótko mówiąc USB typu C jest symetryczne dzięki czemu nie ma konieczności wkładania do urządzenia odpowiednią stroną końcówki kabla. Ten rodzaj złącza powstał na celu eliminacji problemów związanych z koniecznością zakupu różnych rodzajów kabli do różnych urządzeń. Aktualnie rodzaj USB typu C ma szerokie zastosowanie począwszy od ładowarek do telefonów po komunikację pomiędzy z komputerem monitorów, tabletów i telefonów zachowując szybką i bezpieczną transmisję.

Standardy USB - prędkości

Rodzaje USB

USB 2.0

Od kwietnia 2000 roku standard którego popularność jest coraz mniejsza mimo to spotykana jeszcze w urządzeniach nie wymagających szybkich transmisji. Przepustowość standardu 2.0 to 480 Mb/s oznaczana jako Hi-Speed zużycie prądu natomiast wynosi do 500mA. Standard ten pracuje w trybie half-dupleks co oznacza że dane w jednym czasie mogą być tylko przesyłane w jedną stronę na przykład z urządzenia do komputera bądź z komputera do urządzenia. Długość maksymalna przewodu zapewniającego transmisję wynosi do 5metrów.
Aktualnie stosowane rodzaje kabli to Kable USB 2.0 o różnych końcówkach na przykład typu A i mini USB, typu A - Micro USB najpopularniejsze w dzisiejszych czasach to Typu A - USB C, Typu A - Lightning

USB 3.0

Standard stosowany od lipca 2013 roku w pełni kompatybilny ze standardami z poprzednich lat. Przepustowość wynosi 10Gb/s oznaczane jako SuperSpeed+ dzięki czemu wyrównał do pierwszej edycji Thunderbolta. Przekształcony w późniejszym czasie w USB 3.1 generacji 2
Różnica pomiędzy standardem 3.1 generacji pierwszej a 3.2 generacji drugiej to 5Gb/s mianowicie 3.1 Gen 1 posiada przepustowość 5Gb/sa 3.1 generacji 2 to 10 Gb/s
 

typy-USB