Baterie w smartfonach i tabletach

Napisane Mar 30, 2020 przez Administrator

Nowoczesne telefony z najlepszą baterią

Zastanawiasz się jakie telefony aktualnie posiadają najlepszą baterię. Nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas wyboru telefonu z dobrą baterią? Co wpływa na działanie baterii w smartfonie?

bateria z telefonu

Kiedyś telefony na jednym ładowaniu działały jeden dzień i dłużej. Zazwyczaj było to kilka dni aktualnie jest to jeden dzień do dwóch trzech w zależności od korzystania z funkcji smartfona.
Zarówno kiedyś jak i dziś telefon służy do dzwonienia, sms-ów i ogólnie do kontaktu ze światem. Tak teraz telefon stał się narzędziem do wykonywania transakcji bankowych, do robienia zdjęć, filmów. Zakupy również robimy telefonem, a często też nim płacimy w sklepie dzięki czemu nie musimy nosić ze sobą kart płatniczych. Dzisiejsze smartfony i ich funkcjonalność którą nam dają potrzebuje dużej ilości energii w baterii. Większe jaśniejsze wyświetlacze, mocniejsze podzespoły, lepsze aparaty wszystko to wymaga baterii która to wszystko zasili. Przez co wybór telefonu aktualnie nie tylko opiera się o parametrach telefonu a również od posiadanej baterii.

Dobra bateria w smartfonie, czyli jaka?

Baterie w aktualnie występujących smartfonach posiadają akumulatory o różnych pojemnościach określanych w jednostkach mAh czyli miliamperogodziny. Świadczy o tym ilość energii o natężeniu 1 miliampera jaką będzie zasilone nasze urządzenie kiedy będzie ładowane przez 1h. Pojemność baterii która w dzisiejszych czasach występuje najczęściej to około 3500 mAh. Baterie mocniejsze niż 3500 mAh zaliczają się do smartfonów z dobrą baterią która utrzyma działanie telefonu przez długi czas. Mimo wszystko bateria to element telefonu który zajmuje najwięcej miejsca wewnątrz urządzenia. Dlatego im większa pojemność baterii tym większa i cięższa konstrukcja telefonu co nie jest przeznaczone dla każdego kto lubi kompaktowe urządzenia.

Czynniki wpływające na czas pracy baterii

Elementem który najbardziej zużywa energię baterii w telefonie to wyświetlacz który przez swoje rozmiary oraz diody wykorzystywane do podświetlania ekranu często nawet przy wygaszonym ekranie pobiera prąd. Kolejnym elementem jest procesor w zależności od producenta procesory są częściej optymalizowane pod kątem wydajności prądowej lecz zazwyczaj procesory pobierają znaczną ilość prądu z baterii smartfona.
Najszybciej baterię rozładowuje korzystanie z funkcji lokalizacji czy są to mapy czy inna aplikacja która wymaga lokalizacji od użytkownika potrafi rozładować baterię w 4 godziny. Korzystanie z lokalizacji w telefonie tylko wtedy gdy jej potrzebujemy czyli na przykład do nawigacji przedłuży czas działania naszego urządzenia.
Innymi czynnikami które wpływają na długość działania na baterii w smartfonie to auto-synchronizacja (zmniejszenie częstotliwości bądź wyłączenie jej całkowicie wpływa na optymalizację urządzenia) transmisja Wi-Fi, bluetooth, danych oraz tryb czuwania aplikacji w tle. Jeśli nasz telefon posiada wyłączenia tych funkcji i korzystania z nich tylko wtedy gdy potrzebuje tego dana aplikacja warto z niej skorzystać.

Rodzaje baterii w smartfonach

Aktualnie najbardziej popularnymi są dwa rodzaje baterii jonowo-polimerowe oraz jonowo-litowe poniżej przedstawiamy różnice:
Baterie Li-Ion (Litowo-Jonowe) najbardziej popularne dostępne w większości telefonów dostępnych na rynku w smartfonach oraz laptopach, tabletach a nawet w czytnikach e-book. Zaletą tych akumulatorów jest wielkość oraz stosunek wagi do energii przechowywanej w baterii.
Baterie Li-Poly (Litowo-Polimerowe) cechuje je wysoka wydajność, dokładniej mówiąc szybciej się ładują i są bardziej trwałe stosowane głównie w topowych telefonach producentów.

No tags added.